Częste pytania (FAQ)

WŁAŚCIWOŚCI
    1. Dlaczego lepiej nosić bieliznę z jedwabiu niż z bawełny?  Choć obie tkaniny są naturalne, jednak jedwab ma przewagę nad bawełną, ponieważ są to włókna białkowe pochodzenia zwierzęcego, przypominające strukturą ludzkie włosy (i mające właściwe pH). Dzięki bardzo długim włóknom jedwabiu, ubrania z niego są gładkie, niemechacące się – nie powodują żadnych podrażnień. W dodatku jedwabny materiał DermaSilk® utrzymuje stałą temperaturę w każdym klimacie i jest w stanie pochłonąć wilgoć aż do 1/3 własnego ciężaru bez odczuwania wilgotności. Te właściwości są wyjątkowo ważne dla dzieci z problemami skóry.

      Przy ubraniach bawełnianych zaś – dziecko szybko odczuje zimno, gdy tkanina stanie się wilgotna. W wyniku czego temperatura ciała niepotrzebnie może wzrosnąć wywołując pocenie i dalszą utratę wilgotności skóry.
    2.  Dlaczego jednak lepiej nosić DermaSilk® niż zwykłą bieliznę z jedwabiu? Materiał używany do wyrobu zwykłej tkaniny jedwabnej nie zapewnia odpowiedniej przewiewności. DermaSilk® to specjalny rodzaj dzianiny zapewniający bardzo dużą przewiewność. Jest to niezmiernie ważne dla pacjentów z zapaleniami skóry, dla których konieczne jest zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności ciała.
    3.  Dlaczego serycyna została usunięta z naturalnego jedwabiu do produkcji DermaSilku®? Jedwab używany do produkcji nici chirurgicznych zrobiony jest z czystej fibroiny, czyli środkowego rdzenia nici pozyskiwanej od jedwabników. Odrzucenie zewnętrznej powłoki nici jedwabników (serycyny) wynika z tego, że może ona powodować reakcje alergiczne u niektórych ludzi. Fibroina nie powoduje reakcji alergicznych dlatego też to właśnie z niej powstaje dzianina DermaSilk®.
    4.  Czy w produkcji materiału DermaSilk® są używane jakieś barwniki?  DermaSilk® jest produkowany przy użyciu czystego niebarwionego naturalnego jedwabiu. Jest dostępny w jasnobeżowym, naturalnym kolorze jedwabiu.
    5.  Dlaczego najlepiej jest nosić bieliznę DermaSilk® cały czas?  Skuteczność DermaSilk® jest największa przy możliwie ciągłym noszeniu tych ubrań. Dzieje się tak dlatego, że działanie lecznicze i ochronne materiału opiera się na bliskim kontakcie ze skórą. Leczenie choróby skóry takich jak AZS to przede wszystkim właściwa pielęgnacja. DermaSilk noszony częściej to ciągła ochrona przed nadmiernymi nadkażeniami, drapaniem, mechanicznymi podrażnieniami przez odzież. Należy pamiętać, że w badaniach klinicznych pacjenci nosili elementy odzieży lub bielizny DermaSilk cały czas. Noszenie tylko w wybranych porach dnia też przynosi ochronę, jednak nie daje skumulowanego efektu leczniczego.
    6.  Dlaczego materiał ten jest tak delikatny w dotyku? Czy ubrania nie byłyby mocniejsze, gdyby użyto grubszego materiału? Właśnie dlatego, że DermaSilk® jest tak delikatny i cienki można go nosić pod ubraniem bez odczuwania ciężkości i krępowania ruchów. DermaSilk® jest dyskretny – pozwala zapomnieć o problemach skóry, nosić na nim normalne modne ubranie bez żadnej różnicy.
  • Czy szwy odzieży leczniczej mogą podrażniać skórę?  Nie mogą, ponieważ zadbano o to podczas projektowania odzieży DermaSilk® tak, aby dla niemowląt szwy były na zewnątrz (jakby „na lewą stronę”), natomiast w ubraniach dla dzieci i dorosłych, szwy są bardzo małe, a krawędzie materiałów zaszyte tak by nie dotykały skóry. Rękawiczki zaś uszyte są metodą bezszwową (nie ma miejsc łączenia materiałów).
UŻYWANIE
  1. Zwykle noszę luźne ubrania, lubię je. Czy w związku z tym podczas noszenia bielizny DermaSilk® będę odczuwać dyskomfort?   Nie. DermaSilk® został tak zaprojektowany, aby był dla pacjentów jakby „drugą skórą”. Nie jest tak gruby, jak ubrania z bawełny, które są trudne do schowania pod ubraniem wierzchnim. Ponadto charakteryzuje się odpowiednią gładkością i elastycznością w taki sposób, iż noszący nie odczuwają go pod swym ubraniem, a osoby z zewnątrz nie domyślają się stosowania pod odzieżą DermaSilku®.
  2.  Czy na DermaSilku® można nosić tylko jakieś szczególne rodzaje ubrań? Nie – DermaSilk® przeznaczony jest do dyskretnego noszenia pod jakimkolwiek ubraniem. Należy wybrać tylko odpowiedni jego styl.
  3. Moje dziecko nie chce nosić bielizny bawełnianej ponieważ wygląda niemodnie. Czy w przypadku DermaSilku® będzie inaczej?   Ubrania DermaSilk® zostały tak zaprojektowane, aby nie rzucały się w oczy. Mają barwę neutralną, a więc pasują do większości ubrań i są wykonane z tak cienkiej tkaniny, że mogą być "ukryte" pod nawet najbardziej obcisłymi ubraniami. Nie mają wyraźnych szwów, kolorowych pasków - nawet najbardziej modna młodzież może akceptować produkty z DermaSilku®.
  4.  Do czego służą stopki „pod skarpetki"?  Te stopki - wkładane pod skarpetki - mogą być potrzebne w kilku sytuacjach. Pomagają w utrzymaniu stóp w stanie świeżości (bez zapachu), ponieważ czynnik antybakteryjny eliminuje bakterie zwykle odpowiadające za nieprzyjemne zapachy. Poza tym, skutecznie pomagają w walcze z grzybicą stóp, przynoszą ulgę od swędzenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym pozwalają także uchronić buty od zainfekowania. Jest to istotne w zawodach, gdzie długo noszone są ciężkie, nieprzewiewne buty – np. na budowie, w wojsku, rolnictwie itp.
OCHRONA ANTYBAKTERYJNA
  1. Jak działa ochrona antybakteryjna (czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5) w materiale DermaSilk®?   Jest to nietoksyczny, niemigrujący czynnik specjalnie stworzony do ochrony ubrań przed zakażeniem większością bakterii i grzybów. Jest trwale związany z powierzchnią jedwabiu – odporny na wilgoć, w tym oczywiście na wielokrotne pranie. Czynnik AEM 5772/5 w działaniu nie uwalnia żadnej substancji toksycznej, gdyż eliminuje drobnoustroje mechanicznie, a nie chemicznie. Cząsteczki czynnika przyciągają mikroorganizmy (bakterie, grzyby i inne). Przyciągane mikroorganizmy, w kontakcie z powierzchnią czynnika, przebijają swoje błony komórkowe i giną natychmiast. Ponieważ w procesie tym nie zachodzi żadna reakcja chemiczna, drobnoustroje nie mogą rozwinąć odporności na ten środek.
  2.  Czy ochrona antybakteryjna (czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5) w materiale DermaSilk® może podrażniać wrażliwą skórę?  Czynnik AEM był badany pod kątem bezpieczeństwa za pomocą wielu testów wrażliwości. Jest używany w szpitalach na całym świecie przez blisko 30 lat. Od 2002 r. w Europie sprzedano kilkaset tysięcy sztuk odzieży DermaSilk®, z których część przeznaczona była także dla małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Producent od 2002 roku nie otrzymał żadnych sygnałów o reakcjach niepożądanych związanych ze stosowaniem DermaSilk®.
  3.  Czy ochrona antybakteryjna (czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5) może zostać wypłukana lub w inny sposób usunięta z DermaSilku®? Czynnik AEM 5772/5 jest połączony z włóknami jedwabiu na poziomie cząsteczkowym (wiązanie silanowe). Utrzymuje swoją pełną skuteczność przez cały okres użytkowania, nawet po kilkudziesięciu praniach. Czynnik ten został wymyślony jako alternatywa dla innych, chemicznych pokryć antybakteryjnych, np. srebra czy triclosanu. Podstawową różnicą jest właśnie sposób działania: AEM 5772/5 niszczy drobnoustroje mechanicznie, podczas gdy inne czynniki zabijają bakterie poprzez uwalnianie trującej substancji chemicznej. Dlatego też czynnik AEM 5772/5 nie rozpuszcza się ani w inny sposób nie uwalnia się z materiału DermaSilk®.
DERMASILK A INNE TERAPIE
  1. Czy DermaSilk® został przebadany klinicznie?  DermaSilk® przeszedł szereg badań klinicznych na prawdziwych pacjentach (dzieciach i dorosłych z AZS). Badania te udowodniły niezbicie, że noszenie tych ubrań wywiera efekt terapeutyczny w zakresie redukcji świądu i poprawy obrazu klinicznego skóry. Wyniki badań były prezentowane na wielu kongresach naukowych oraz opublikowane w czasopismach medycznych (np. British Journal of Dermatology, Pediatric Allergy and Immunology). Dodatkowo, skuteczność DermaSilku® uwzględniły władze medyczne w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja, Szwajcaria i Holandia, gdzie niektóre ubrania DermaSilk® są refundowane przez fundusze ubezpieczeniowe. Zobacz streszczenia badań Realizowane są też nowe badania kliniczne dotyczące innych grup pacjentów, innych wskazań.
  2.  Czy dermatolodzy i alergolodzy uznają stosowanie DermaSilk?  W Europie jest uznawany i polecany przez wielu lekarzy. W 2009 roku "stosowanie odzieży jedwabnej z czynnikiem antybakteryjnym" zostało wpisane jako zalecenie dla wszystkich faz nasilenia AZS przez prestiżową Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii (dokument "Grupa robocza ETFAD/EADV dotycząca wyprysku atopowego. Stanowisko na rok 2009 w zakresie diagnozy i leczenia AZS" / "EETFAD/EADV eczema task force 2009 position paper on diagnosis and treatment of atopic dermatitis". Darsow i wsp. (c) 2009 European Academy of Dermatology and Venereology). Od 2009 roku DermaSilk jest dostępny także dla polskich pacjnetnów.
  3.  Czy mogę korzystać z wszystkich moich kremów i maści nosząc odzież DermaSilk®DermaSilk® może być używany jako suplement większości terapii dermatologicznych. Jednakże jego skuteczność zwiększa bezpośredni kontakt ze skórą, nienasyconą nadmiernie kremami lub maścią. Dlatego przed założeniem DermaSilk zaleca się odczekanie aż emolient zostanie wchłonięty (warto stosować mniej tłuste emolienty, albo te szybko wchłaniające się, np. LIPIKAR BALSAM AP).
    STERYDY: Oczywiście czasem warto, można, a nawet trzeba je stosować. Ale Przy łagodnym lub średnim nasileniu zapaleń skóry, sam DermaSilk® przynosi efekt terapeutyczny na podobnym poziomie co sterydy.
  4.  Czy DermaSilk® jest alternatywną dla metody mokrych opatrunków (Wet Wrapping)? Nie. Wet Wrapping to metoda przepisywana pacjentom potrzebującym bardziej intensywnej terapii emolientami. Duża dawka emolientów jest u nich rozprowadzana na skórze, po czym jest ona zawijana wilgotnym bandażem lub opaską. W takim przypadku nałożenie DermaSilku® nie przyniosłoby zamierzonego rezultatu, gdyż nie stykałby się on bezpośrednio ze skórą. 
    W przypadku korzystania z terapi Wet wrapping, do DermaSilku® można wrócić po jej zakończeniu. Z drugiej strony, wielu praktyków twierdzi, że zastosowanie DermaSilk® zanim spróbuje się bardziej uciążliwych terapii (takich jak Wet wrapping) może w ogóle ograniczyć ich konieczność.
KONSERWACJA
  1. Jak często należy prać ubrania DermaSilk®Ubrania DermaSilk® mogą być prane tak często jak to jest konieczne. Przy zmianach wysiękowych skóry u pacjentów można prać DermaSilk® nawet więcej niż raz dziennie, celem utrzymania czystości materiału. Przy częstym praniu, zalecane jest jednak posiadanie więcej niż jednego kompletu - dla trwałości każdego ubrania z włókien naturalnych (także bawełny) nie jest dobrze, jeśli noszone jest non-stop.
  2.  Dlaczego nie powinno się prać materiału DermaSilk® w pralce?  Jedwab jest z natury delikatny i dlatego lepiej jest prać go ręcznie, tak aby maksymalnie przedłużyć okres skuteczności leczniczej i fizycznej trwałości ubrań. W pralce automatycznej, ubrania jedwabne są zagrożone bardzo intensywnym wygniataniem a także ocieraniem się o inne ubrania, co może naruszyć szwy. Jeśli pranie ręczne nie jest możliwe, konieczne jest włożenie ubrania do specjalnego worka ochronnego przed włożeniem do pralki.
  3. Dlaczego przy praniu DermaSilku® nie wolno używać płynów zmiękczających?  Płyny zmiękczające są niczym innym jak chemicznym dodatkiem do prania. Pozostawiają chemię na pranych ubraniach, co zwykle nie jest obojętne dla podrażnionej skóry. W przypadku jedwabiu zmiękczanie go nie jest w żadnym przypadku potrzebne, gdyż tkanina jedwabna pozostaje miękka przez długi czas przy odpowiedniej konserwacji.
  4.  Czemu zaleca się moczenie DermaSilku® w roztworze sody oczyszczonej co 10 prań?  W wielu miejscach w Polsce, w wodzie używanej do prania znajdziemy różne składniki mineralne, które mogą pozostać na włóknach po wielokrotnym praniu i płukaniu. Płukanie w roztworze sody oczyszczonej co 10 prań ma właśnie za zadanie wypłukanie tych pozostałości użycia twardej wody. Przedłuża to trwałość tkaniny i przywraca jej naturalna miękkość. Metoda ta może też być skuteczna przy usuwaniu trudniejszych plam. 
TRWAŁOŚĆ
  1. Na jak długo wystarcza jedno ubranie DermaSilk®?   Trwałość odzieży jest uzależniona od zachowania metod konserwacji. Przy właściwej konserwacji i nie noszeniu jej non-stop, zachowuje swoje właściwości do kilkunastu miesięcy. Np. u małych dzieci z pewnością, wystarczą zanim dziecko z nich wyrośnie. Trwałość zależy też od rodzaju odzieży noszonej na DermaSilk, stylu życia pacjenta oraz czy jest noszony samodzielnie lub też pod ubraniem. 
  2.  A jak długo działa ochrona antybakteryjna (czynnik przeciwdrobnoustrojowy) związana z materiałem DermaSilk®  Czynnik przeciwdrobnoustrojowy zachowuje swoją skuteczność na materiale DermaSilk® aż do zużycia produktu.
WSKAZANIA  
  1. Dla ludzi w jakim wieku są ubrania DermaSilk®?   AZS i inne choroby skóry mogą niestety występować w każdym wieku. Dlatego ubrania DermaSilk® są dostępne w różnych rozmiarach. Są ubrania zarówno dla 3-miesięcznych niemowląt dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, jak i dla starszych osób cierpiących na zmiany żylakowe lub suche zapalenie skóry na nogach.
  2. Mam problemy na skórze rąk spowodowane przez alergię kontaktową. Czy DermaSilk® może mi pomóc?   Sądzi się, że około 5% populacji Polski może cierpieć z powodu jakiejś formy alergii na lateks, a znacznie większy odsetek reaguje alergicznie na chemikalia, takich jak detergenty do czyszczenia lub preparaty do włosów. DermaSilk® ma specjalne rękawiczki „z palcami”, specjalnie stworzone z myślą o osobach z alergią kontaktową. Mogą być noszone same lub pod rękawiczkami (np. gumowymi lub lateksowymi). Rękawiczki o różnych rozmiarach dostępne są zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.
  3.  Zakup ubrań DermaSilk® wydaje się dość dużym wydatkiem. Czy są one warte tych pieniędzy?  Choć koszt produktów DermaSilk® może się na pierwszy rzut oka wydawać wysoki, należy pamiętać o tym, że są one wykonane ze specjalnie przygotowanego jedwabiu klasy medycznej, z dodatkiem czynnika przeciwdrobnoustrojowego. Właśnie taka metoda produkcji tych ubrań czyni DermaSilk® wytrzymałym, długotrwałym i skutecznym leczniczo materiałem. Jego trwałość i skuteczność - w porównaniu z innymi produktami - bezpośrednio wpływa na opłacalność ceny zakupu.
  4.  

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl