Atopowe zapalenie skóry coraz częściej występuje u niemowląt. Wiąże się ono z uczuleniem na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Ta chorobę najczęściej wywołują alergeny pokarmowe albo wziewne. Bardzo często jest też związania z predyspozycjami genetycznymi dziecka. Dziecko mające takie schorzenie ma zazwyczaj większe problemy zdrowotne, ponieważ jego układ odpornościowy nie funkcjonuje w pełni prawidłowo. Obecnie bardzo łatwo jest rozpoznać atopowe zapalenie skóry. Zajmują się tym liczni lekarze, którzy zaraz po rozpoznaniu schorzenia podejmują stosowne leczenie. Jedną z najważniejszych objaw są zmiany skórne, które pojawiają się już na tułowiu, na kończynach, a czasem nawet i w zagięciach łokciowych oraz w dołkach podkolanowych. Oprócz tego niemowlęta z tym schorzeniem mogą być drażliwie, a także ich sen może być niespokojny. Ich skóra jest bardzo sucha, przez co czasem mogą pojawiać się na niej zaczerwienia oraz puchnięcie.
Niemowlęta z atopowym zapaleniem skóry bardzo często nie tolerują niektórych pokarmów. Najczęściej dotyczy to krowiego mleka, owoców cytrusowych, orzechów, ryb oraz jeszcze innych produktów. Niemowlęta z tym schorzeniem mają też skłonność do zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Na skórze pojawiają się często krostki, które maluch rozdrapuje nawet do krwi. Chcąc leczyć atopię w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować alergeny. Jest to pierwszy etap w kuracji. Polega on na sprawdzeniu na co dziecko jest uczulone, a potem należy wyeliminować wszystkie te substancje. Później trzeba tez zapobiec dalszemu rozwojowi alergii i wówczas najczęściej do leczenia włącza się leki antyhistaminowe.
Tego typu leki pozwalają zwalczyć uporczywy świąd, dzięki czemu poprawi się ogólne samopoczucie dziecka. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja ciała, czyli stosowanie odpowiedniej wody oraz kosmetyków. Rodzice powinni tez zadbać o właściwe proszki do prania. Specjaliści radzą, że można nawet zamiast proszków stosować orzechy. Takie schorzenie jest z pewnością męczące dla niemowlęcia, dlatego rodzice powinni robić wszystko, aby choć trochę ulżyć w cierpieniu swojemu dziecku.
Nie zawsze można od razu rozpoznać, iż maluszkowi dokucza właśnie atopowe zapalenie skóry. Jednak jeżeli występują problemy ze skórą i jej wyglądem pomimo właściwej pielęgnacji na pewno należy na to zwrócić uwagę. Jeżeli zmiana stosowanego środka nie przynosi efektu, należy się skontaktować z lekarzem, który stwierdzi, czy nie jest to przypadkiem ta właśnie dolegliwość. Jeżeli się stosunkowo wcześnie zwróci uwagę na problemy skórne, można im bardzo skutecznie zapobiegać i sprawić, aby maluszek nie miał z tym problemu. Im dziecko jest starsze, tym często łatwiej dbać o jego skórę. Niezwykle często u niemowląt pojawia się ono najpierw na pośladkach, czyli w miejscu, gdzie skóra jest cały czas przykryta pieluchą. Starsze dzieci nie noszą pieluch prze cały dzień, a świeże powietrze pomaga zwalczać te problemy, dlatego często u nich nie występują one już w tak dużym nasileniu.