Łojotokowe zapalenie skóry to coraz częściej spotykany problem wśród osób odwiedzających dermatologa. Ocenia się, że nawet jedna na dziesięć osób zapada na tę dolegliwość skórną. Niestety, mimo że można leczyć objawy, to jednak medycyna nie zna sposobów na wyleczenie ŁZS. Nieznane są też skuteczne i przebadane sposoby na zapobieganie łojotokowego zapalenia skóry. Jest to choroba zakaźna, która jest uciążliwa, ale nie jest zakaźna i nie powoduje bólu oraz nie jest groźna dla zdrowia. Najczęściej jest to problem estetyczny.
Łojotokowe zapalenie skóry - gdzie występuje i czym się objawia?
Łojotokowe zapalenie skóry daje o sobie znać w tych miejscach na skórze, w których znajduje się wyjątkowo dużo gruczołów łojowych. Na twarzy, na klatce piersiowej, a także w okolicach ucha oraz na owłosionej części głowy. Problemy skórne, do których doprowadza ŁZS to przede wszystkim łuszczenie się i czerwone plamy. Objawy są bardzo podobne do tych, które daje AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Spuchnięte zaczerwienienia, które czasami swędzą. Płaty skóry odpadające z owłosionej skóry głowy, które przypominają łupież i które występują również u osób z AZS. ŁZS często jest też mylone z łuszczycą oraz z egzemą. Czasami laicy identyfikują plamy związane z ŁZS jako reakcje alergiczne skórne.
Łojotokowe zapalenie skóry - jak powstaje?
Ocenia się, że łojotokowe zapalenie skóry występuje wskutek nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, które w pewnych miejscach ciała wydzielają łój z chorobliwą intensywnością. Problem wzmaga wadliwe działanie układu immunologicznego. To wszystko doprowadza do rozmnażania się komórek grzybów z rodziny Malassezia na powierzchni skóry. To właśnie obecność owego grzyba powoduje, że chory na ŁZS odczuwa nieprzyjemne objawy. Drożdżaki produkują lipazę, czyli enzym, który doprowadza do rozwijania się stanu zapalnego na powierzchni skóry.
Nie ma badań, które wykazałyby, że na łojotokowe zapalenie skóry zapadają osoby, które mają inne alergie lub skłonność do zapadania na alergie same w sobie. Widoczna jest jednak korelacja między AIDS oraz innymi chorobami upośledzającymi funkcjonowanie układu odpornościowego a ŁZS. Na przykład, osoby zmagające się z nowotworami, zapadają czasami na łojotokowego zapalenie skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie
Mimo że objawy ŁZS są podobne do tych, które występują w przebiegu innych problemów skórnych, to jednak leczenie łojotokowego skóry jest już specyficzne i wyspecjalizowane. Właściwe postępowanie może wyciszyć chorobę lub przynajmniej znacząco zmniejszyć jej uciążliwość. Dermatolog przepisze nam specjalne leki, po które należy udać się do apteki z receptą. Będą to najczęściej maści steroidowe, które pozwalają na pozbycie się przebarwień w większości miejsc. Wiele osób zmaga się niestety z plamkami na powiekach - tutaj leczenie będzie bardzo trudne.
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się również leki przeciwgrzybiczne oraz takie, które działają po prostu przeciwzapalnie. Leki mają za zadanie zregenerować skórę. Wskazane jest stosowanie preparatów zawierających cynk, siarkę, a także dziegcie oraz ichtiol.
Kosmetyki dla osób z łojotokowym zapaleniem skóry
Wskazane jest używanie odpowiednich kosmetyków. Delikatne szampony i emulsje na problemy skórne, wyciszające stany zapalne. Konieczne jest także zaniechanie używania żeli i mydeł oraz płynów do kąpieli, które mają w składzie alkohol, SLS i inne substancje podrażniające. W ofercie Dermasilk znajdują się żele do mycia skóry atopowej, borykającej się z ŁZS, alergiami i podrażnieniami. Do miejscowego wyciszania zmian skórnych przeznaczony jest np. Ergabil (Rigenoma), spray na łojotokowe zapalenie skóry.
*Sprawdź specjalną odzież dla dzieci z problemami skórnymi: body z rękawiczkami z jedwabiu dla niemowląt z AZS, ŁZS, niepodrażniające rajstopy dla kobiet z nadwrażliwą skórą oraz podkoszulki z długim rękawem jedwabne dla mężczyzn.