DermaSilk® to w pełni bezpieczna, niefarmakologiczna metoda leczenia objawów chorobowych oraz pielęgnacji atopowej i skłonnej do zapaleń skóry niemowląt, dzieci i dorosłych.
Doskonałe efekty terapeutyczne wynikają ze stworzenia chorej skórze znacząco lepszych warunków do regeneracji. Zwiększona ochrona skóry przed bakteriami, swędzeniem i drapaniem i przeznaskórkową utratą wody (TEWL), dzięki lepszym warunkom fizykochemicznym udoskonala także efektywność emolientów i innych terapii.
Źródła skuteczności DermaSilku wynikają z trzech fundamentów:
- Właściwości jedwabiu naturalnego: JEDWAB JAKO DRUGA SKÓRA
- Sposób wykonania produktów: TROSKA O ISTOTNE SZCZEGÓŁY
- Czystość mikrobiologiczna materiału: MNIEJ BAKTERII WOKÓŁ CHOREJ SKÓRY
Właściwości jedwabiu naturalnego
Włókna jedwabiu są białkiem przypominającym ludzkie włosy zarówno pod względem fizycznym, jak i struktury chemicznej. Pod względem chemicznym (rodzaje białek wchodzących w jego skład a także poziom pH) jedwab jest bardzo zbliżony do naskórka skóry naturalnej. Włókna jedwabiu są bardzo mocne - szwy z jedwabiu są używane w chirurgii do szczególnie wrażliwych i narażonych na infekcje miejsc. Nici jedwabne skręcone są z bardzo długich włókien (nawet około 100 m). Dzięki temu, nie ma możliwości, by pod wpływem zmian wilgoci czy temperatury, końcówki włókien wykręcały się czy odchodziły od materiału drażniąc skórę. Jedwab ma właściwości termoregulacyjne. Po kontakcie z ciałem bardzo szybko dostosowuje swoją temperaturę do temperatury ciała i utrzymuje ją. Dzięki temu ciało nie wydziela nadmiaru potu (co jest częstym zjawiskiem, szczególnie u dzieci z problemami skóry). Nie traci więc wilgotności, nie wysusza się nadmiernie.Jedwab potrafi absorbować nadmierną wilgotność (aż do 30% swojej wagi bez odczucia mokrości), która jest następnie oddawana stopniowo,przez co skóra pozostaje właściwe nawilżona.
Jedwab (powiększenie x75) | Bawełna (powiększenie x75) |
Dlaczego bawełna nie zawsze jest optymalnym wyborem?
Rodzice niemowląt chorych na atopowe zapalenie skóry spotykają się zwykle z radą, by ubierać dzieci w bawełnianą odzież. Bawełna jest bowiem stosunkowo miękkim materiałem. Tkanina ta nie jest jednak pozbawiona wad. Włókna bawełniane mają zaledwie 1-3 cm długości, dlatego podczas zmian temperatury lub wchłaniania wilgoci mogą poruszać się, podrażniając tym samym mocno skórę. Natomiast włókna jedwabiu mogą mieć nawet 1000 m długości. Oznacza to, że końcówki pojedynczych włókien nie odstają od tkaniny. Pojedyncze włókna są gładkie i cylindryczne, dlatego naturalny jedwab DermaSilk jest idealnie gładki i miękki. Dodatkową przewagą naturalnego jedwabiu nad bawełną jest fakt, iż tkanina jedwabna lepiej wchłania pot. Jedwab staje się odczuwalnie wilgotny dopiero wtedy, gdy zdąży wchłonąć taką ilość potu, która przekracza 30% jego ciężaru. Dzięki temu można zmniejszyć przeznaskórkową utratę wody i, co bardzo istotne - zapobiegać wysuszeniu skóry. Naturalny jedwab posiada również właściwości termoregulacyjne. Niemowlę ubrane w bieliznę DermaSilk odczuwa ciepło w chłodne dni i chłód przy wysokiej temperaturze. Dzięki temu dziecko nie poci się intensywnie, a jego skóra nie traci zbyt dużo wilgoci. W tkaninach bawełnianych często stosowane są potencjalnie alergizujące barwniki (kolor) lub żywice (np. formaldehyd - w celu uzyskania lepszej sztywności materiału).
Wykonanie odzieży DermaSilk®
DermaSilk to nie tylko jedwab naturalny, to także specjalny sposób wykonania bielizny: |
- specjalna obróbka naturalnego jedwabiu
- oczyszczenie włókien z kleju jedwabnego - serycyny (potencjalnego alergenu)
- produkcja dzianiny gwarantująca przewiewność oraz właściwą elastyczność - prowadzenie szwów na zewnątrz lub szycie bezszwowe
- nieużywanie barwników ani wybielaczy w celu wykluczenia ryzyka alergii
- gwarancja jakości - producent, włoska firma Al.Pre.Tec posiada certyfikat ISO 9001:2008 na procesy związane z projektowaniem i produkcją odzieży terapeutycznej
Ochrona antybakteryjna i przeciwgrzybicza - czystość biologiczna materiału
Z materiałem DermaSilk® trwałe jest związany czynnik przeciwdrobnoustrojowy. Czynnik ten (AEM 5772/5) jest antybakteryjny i przeciwgrzybiczny, jest także alternatywnym środkiem wobec stosowanych chemicznych dodatków do materiałów. Podstawowym wyróżnikiem czynnika zastosowanego w materiale DermaSilk® jest bezpieczny sposób jego działania: AEM 5772/5 działa mechanicznie, podczas gdy inne czynniki np. jony srebra i triclosan, zabijają bakterie i inne drobnoustroje poprzez uwalnianie trującej substancji chemicznej. Materiał DermaSilk® nie uwalnia żadnych toksycznych substancji i dlatego stosuje się go w szpitalach na całym świecie.
Cechy czynnika antydrobnoustrojowego AEM 5772/5
- zwalcza wszystkie organizmy jednokomórkowe takie jak bakterie a także zarodniki grzybów
- wykazane zostało w testach chemicznych, któremu poddano materiał DermaSilk, że czynnik nie wypłukuje się z materiału nawet po kilkudziesięciu praniach
- jest bezbarwny i bezwonny
- nie uwalnia się do środowiska
- nie wytwarza oporności szkodliwych mikroorganizmów
- wykorzystywany jest np. w salach operacyjnych
- w testach mikrobiologicznych wykazano, że nie niszczy wewnętrznej flory bakteryjnej skóry